تعریف الکتروپولیش

تعاریف مختلفی از الکتروپولیش وجود دارد. دو تعریف، که معمولا برای فرآیند الکتروپولیش به کار برده می‌شود به صورت ذیل بیان می‌شود:

الف) الکتروپولیش فرایندی است که در آن سطح فولاد، فولاد زنگ‌نزن، آلیاژهای مس و آلومینیم را در حمامی الکترولیتی، صاف، صیقلی، تمیز و پلیسه گیری می‌کند. این فرآیند، به طور انتخابی، زبری‌های فلز را می‌زداید و سطح فلز را برّاق‌تر می‌سازد.

ب) الکتروپولیش یا پرداخت الکتریکی به طور کلی در متالوگرافی، فولاد زنگ نزن، آلیاژهای مس،آلومینیم، منیزیم، زیرکونیوم و دیگر فلزاتی که پولیش‌کاری مکانیکی به سختی برای آنها قابل انجام است. الکتروپولیش می‌تواند به طور کامل همه آثار به جا مانده از پرداخت‌کاری مکانیکی، آسیاب‌کاری مکانیکی که در حین تولید نمونه‌ها به وجود می‌آید حذف کند.

کلیات کار

قطعه فلزی در محلول الکتروپولیش فرو می‌رود و به جریان مستقیم وصل می‌شود. قطعه فلزی به عنوان آند بوده و فلزی دیگر به عنوان کاتد عمل می‌کند. جریان مسقیم همراه با حرکت خود از آند  که قطبی شده است به سمت کاتد، یون‌ها را نیز با خود به کاتد منتقل کرده و فلز را با سرعتی کنترل شده صیقل می‌دهد. مقدار فلز برداشتی به نوع الکترولیت، دما، چگالی جریان و نوع آلیاژ تحت الکتروپولیش بستگی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *