به همت یک شرکت دانش‌بنیان، دستگاه آنالیز عنصری فلزات (کوانتومتر) که با تعیین میزان عناصر تشکیل‌دهنده هر قطعه فلزی در انتخاب نوع و کیفیت قطعه برای کاربردهای متفاوت در صنعت متالورژی کاربرد دارد، در کشور به تولید انبوه رسید.

به گزارش ایسنا، این شرکت دانش‌بنیان با اتکا به دانش فنی متخصصان داخلی در حوزه‌های فوتونیک، الکترونیک، پلاسما، شیمی تجزیه، فیزیک و متالورژی در سال ۹۶ موفق به ساخت نخستین دستگاه آنالیز عنصری فلزات (کوانتومتر) با قابلیت ارائه به صنعت در ایران شده است.

این دستگاه بر اساس تکنولوژی اسپارک (Spark OES)، ایجاد محیط پلاسما در حضور گاز آرگون و آشکارسازی طیف تحریک شده عناصر عمل می‌کند و قابلیت انجام آنالیز عناصر مختلف موجود در پایه‌های فولاد، آلومینیوم، مس، روی و منیزیم را دارد.

از مهمترین مزایای دستگاه کوانتومتر، قابلیت سفارشی‌سازی و انعطاف آن برای آنالیز آلیاژهای غیرمتداول فلزی مختلف با توجه به گریدهای کاری مشتری است. برای مثال افزایش محدوده اندازه‌گیری (حدود بالا و پایین) یک عنصر، افزایش یک عنصر نامتعارف به رنج کاری یک پایه یا یک گروه از آلیاژهای پایه مدنظر از مهمترین مزایای دستگاه‌های کوانتومتر ساخت شرکت است.

محمد بیاتی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با تاکید بر اینکه تعیین میزان عناصر تشکیل‌دهنده یک قطعه فلزی یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب نوع و کیفیت قطعه برای کاربردهای متفاوت در صنعت متالورژی است، گفت: مجموعه ما تاکنون موفق به فروش بیش از ۸۰ دستگاه کوانتومتر به کارخانه‌ها و مراکز معتبر صنایع وابسته متالورژی از قبیل ریخته‌گری، آلیاژسازی و قطعه‌سازی و… در داخل کشور شده است.

وی ادامه داد: محصولات کوانتومتر در حالت کلی به دو مدل پایه فلزات رنگی (شامل پایه‌های مس، آلومینیوم، روی، زاماک و منیزیم) و پایه فلزات آهنی (شامل پایه‌های فولاد، چدن و استیل) تقسیم می‌شود. همچنین امکان تولید یک دستگاه کوانتومتر با قابلیت آنالیز عناصر در چندین پایه مختلف و نیز امکان سفارشی کردن خرید (افزایش بازه اندازه‌گیری عناصر، افزایش عنصر) و آنالیز نمونه‌ها در بازه مد نظر در پایه‌های مختلف فلزات رنگی و آهنی وجود دارد.

بیاتی با بیان اینکه این دستگاه برای نخستین بار توسط این شرکت در کشور ساخته و به بازار عرضه شده است، اظهار کرد: با توجه به نیاز صنایع مختلف به استفاده از دستگاه کوانتومتر پرتابل در سایت‌های کارگاهی و صنعتی به منظـور کنترل سریع آنالیـز مـواد ورودی و خروجی و محصولات حین تولید بدون نیاز به تخریب و یا نمونه‌گیری، دستگاه کوانتومتر پرتابل Scan Port -Ara تولید شد.

وی، توانایی جداسازی گریدهای مختلف از یکدیگر را از دیگر مزیت‌های دستگاه کوانتومتر برشمرد و خاطر نشان کرد: آنالیز دقیق و تعیین غلظت وزنی عناصر در نمونه‌های مختلف آهنی و غیرآهنی، شناسایی و جداسازی سریع نمونه‌ها بدون نیاز به تهیه نمونه و یا برش قطعه، قابلیت حمل و نقل بر روی ارابه به همراه کپسول آرگون و تمام متعلقات، توانایی اندازه‌گیری هم‌زمان عناصر UV مانند کربن، گوگرد، فسفر در اپتیک، قابلیت تعریف یک نمونه خاص جهت مقایسه سریع آنالیز با امکان نمایش درصد تطبیق، تعبیه کابل جهت سهولت در جابه‌جایی و کنترل پروب و قابلیت سفارشی‌سازی برنامه‌های آنالیز از مشخصات منحصر به فرد این دستگاه است.

بیاتی با اشاره به خواص و کاربردهای متفاوت در فلزات مختلف، مطرح کرد: برخی دستگاه‌های کوانتومتری صرفا قابلیت آنالیز نمونه‌های یک پایه را دارند. در کوانتومترهای ساخت شرکت ما، به درخواست مشتری، امکان قرار دادن چند پایه فلزات رنگی به طور همزمان و آنالیز آلیاژهای غیرمتداول فلزی مختلف با توجه به گریدهای کاری مشتری وجود دارد. برای مثال افزایش محدوده اندازه‌گیری (حدود بالا و پایین) یک عنصر یا افزایش یک عنصر نامتعارف به رنج کاری یک پایه یا یک گروه از آلیاژهای پایه مدنظر از مهمترین مزایای دستگاه‌های کوانتومتر ایران‌ساخت است.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، یازدهمین نمایشگاه، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، ۱۲ تا ۱۵ دی ماه در ۱۴ بخش موضوعی اعم از نفت و پتروشیمی، الکترونیک و نرم‌افزار و شبیه‌سازها، عمران و ساختمان، مکانیک، شیمی و متالورژی، کشاورزی و محیط‌زیست، فیزیک پایه، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، مواد آزمایشگاهی ، مهندسی پزشکی و زیست مواد، خدمات سکوبندی، خدمات کالیبراسیون و تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی مدار به منظور عرضه محصولات و خدمات فناورانه ساخت داخل برگزار می‌شود.